Lärare och personal

Vi är många som arbetar på Uppsala yrkesgymnasium Jälla. Nedan finner du våra kontaktuppgifter.

Programförkortningar som används här på Jälla:

  • BA = Bygg- och anläggningsprogrammet
  • EE = El- och energiprogrammet
  • FT = Fordon- och transportprogrammet
  • IM = Introduktionsprogram (det står även en till programförkortning bakom som beskriver vilket program som avses, t ex IMBA, IMFT och IMNB)
  • IND = Individuella alternativet
  • NB = Naturbruksprogrammet
  • VF = VVS- och fastighetsprogrammet

Zadeh Nasrin Ahmad (NZA)

Studiehandledare FT, IMFT
Ämne:

Andreas Andersson (AND)

Lärare BA, EE, VF
Idrott

Erik Andersson (ERA)

Skogsarbetare NB
Skogsämnen

Lotta Andersson (LAN)

Lärare NB
Hästar, Entreprenörskap

Lucinda Andersson (LJA)

Lärare & Mentor EE, NB, VF
RE, SH

Stefan Andersson (STA)

Lärare EE
El-ämnen

Fredrik Bergström (FBE)

Lärare BA
SV, SVA

Lars-Johan Björk (LJB)

Lärare BA
Ämne:

Hans Blanck

IT-Tekniker
Datorer, IT

Anders Blom (ABL)

Lärare IMNB
Byggämnen

Christer Brandin (CBR)

Koordinator IMNB
Jälla Elevhem

Whilliam Brandin (WBR)

Elevassistent IMNB
Ämne:

Jan Bringegård (JBR)

Lärare BA
Plåtslageri

Anders Carlsson (ACA)

Lärare BA, FT, NB
BI, NK

Vladimir Cepciansky (VCE)

Lärare EE, IND, NB, VF
ENG, SV

Jean Chamoun (JCH)

Lärare FT, IMFT
MA

Rolf Johnny Dale (RJD)

Lärare BA
HI, RE, SH

Mats Ekedahl (MAE)

Lärare EE
El-ämnen

Mikael Eklund

Bibliotekarie
Webbredaktör

Bengt-Åke Eriksson

Lärare BA
Ämne:

Tina Eriksson (TER)

Lärare EE, NB, VF
ENG, RE

Susanne Ferm

Elevassistent IMNB
Ämne:

Conny Flink (CFL)

Lärare EE
El-ämnen, APL

Tom Flodén (TFL)

Lärare FT, IM, NB
Idrott

Per Forslund (PFO)

Lärare NB
Växtodling

Mariana Frodig (MFR)

Förstelärare NB
BI, MA, NK

Petra Gustafsson (PGU)

Lärare BA, FT, NB
NK, BI

Ove Gustavsson

Elevassistent IMNB
Ämne:

Yngve Gustavsson (YGU)

Lärare EE
El-ämnen, APL

Jon Hallström (JOH)

Lärare FT
Fordonsämnen

Karin Hamberg (KHA)

Speciallärare IMNB
Ämne:

Linda Hemström (LHE)

Förstelärare NB
SV, ENG

Anders Henriks (AHE)

Lärare FT, IMFT
Fordonsämnen

Jessica Himmerlöv (JHI)

Lärarassistent FT
Ämne:

Åsa Holmberg (ÅHO)

Lärare NB
Djurämnen

Maria Holmkvist (MAH)

Lärare VF
VVS-ämnen

Helen Häggström (HHÄ)

Lärare NB
Hund- och Servicekunskap

Suzanna Isaksson (SUI)

Lärare BA, EE, IM, VF
MA, Spec

Mats Jannebring (MJB)

Lärare BA
Byggämnen

Ann-Louise Jansson

Elevassistent IMNB
Ämne:

Tova Johansson (TJO)

Lärare NB
Djurämnen

Annie Karlsson (ANK)

Speciallärare & Lärare FT
SH, RE, HI

Sandra Kruse (SKR)

Lärare FT, IMFT
Fordonsämnen

Anneli Kvick

Internationell koordinator
Speciallärare NB

Rickard Larsson (RLA)

Lärare NB
Skogsämnen

Örjan Lehrberg

Elevassistent IMNB, NB
Ämne:

Linda Lekeby (LLE)

Lärare & Koordinator FT, IMFT
SVA, ENG, SH

Roger Lund (RLU)

Lärare EE
EL-ämnen

Klas Lundberg (KLU)

Lärare VF
Ämne:

Ingela Lundholm

Elevassistent IMNB
Ämne:

Cristian Lundin (CLU)

Lärare & Mentor BA
Målare

Matti Marjamaa (MMA)

Lärare FT
Ämne:

Kimmo Martin (KMA)

Lärare VF
Svetsning

Max Michael (MAM)

Förstelärare FT
Fordonsämnen, APL

Leif Mårtensson (LMÅ)

Lärare EE
El-ämnen, APL

Ulla Nestor (UNE)

Vik. Speciallärare NB
Ämne:

Olle Nordberg (ONO)

Lärare & Lektor BA, EE, NB
SV, HI

Lars Nordgren (LNO)

Lärare IMNB
Ämne:

Michael Nordling (MNO)

Lärare BA
Ämne:

Jonny Nygård (JNY)

Lärare NB
Skogsmaskiner

Miriam Nylén (MNY)

Lärare BA
ENG

Roine Olsson (ROL)

Instruktör NB
Ämne:

Anne Qvarnström Askmark (AQV)

Lärare IMNB
Ämne:

Natallia Rizell (NRI)

Lärare BA, EE, VF
MA, NK

Anna Rollgard (ARO)

Speciallärare & Förstelärare IMNB
MA, SV, Idrott

Cecilia Rosenius (CEL)

Lärare EE, FT, NB, VF
SV, ENG

Mats Samuelsson (MSA)

Lärare NB
Djurämnen, Idrott

Åsa Sandberg (ÅSA)

Lärare IMNB
MA, Idrott, NB-gymnasium

Susanne Sannefur (SAS)

Lärare IMNB
Ämne:

Wilhelm Scheu (WSC)

Lärare IMFT
SV, ENG

Reima Johannes Silvennoinen (RES)

Lärare EE
El-ämnen

Rune Simonsen (RSI)

Lärare NB
Skogsbruk

Anna Smedberg (ASM)

Lärare IMNB
Djur- och hundämnen

Torbjörn Sommar (TSO)

Lärare BA
Målare

Anette Stafring (AST)

Lärare NB
Ämne:

Eva Stridsman (EVS)

Speciallärare BA, EE, VF
Lärare MA

Joakim Svedberg (JSV)

Lärare BA
Ämne:

Ann-Charlotte Söderqvist

Lärare IMBA
Ämne:

Bengt Söderström (BSÖ)

Lärare VF
VVS-ämnen

Bengt Thalin (BTH)

Lärare NB
Ämne:

Bengt Velander (BVE)

Lärare NB
Lantbruk

Jonas Wenngren (JWE)

Lärare BA
Trä och husbyggnad

Håkan Wessman (HWE)

Lärare BA
Mureri, Plattsättning, APL

Thomas Westberg (TWE)

Lärare BA
Ämne:

Niklas Ågren (NÅG)

Lärare FT
Fordonsämnen

Linnea Ädel (LÄD)

Lärare FT, IMFT
SV, SVA, ENG
Uppdaterad: